תכנון אדריכלי

בית » בלוג » תכנון אדריכלי

תכנון אדריכלי

בין אם זה ביתנו הפרטי ובין אם זה העסק שלנו, מדובר במקומות בהם אנו מבלים לא מעט וחשוב שהם יתאימו לצרכים שלנו ויספקו לנו את אותו מרחב נוח ונעים, הנדרש לנו ביום יום. תכנון של בית או עסק הוא משימה למומחים והוא מצריך התייחסות לפרמטרים רבים.

כאשר מדברים על תכנון אדריכלי מתכוונים לתחום רחב היקף, המתייחס לתכנון סוגי מבנים שונים, ביניהם בתי מגורים, משרדים, בתי עסק מכל מיני סוגים, מפעלים אפילו וגם בתים פרטיים. תכנון של כל מבנה כזה דורש ידע, מיומנות רבה והיכרות מעמיקה מאד עם הנושא. מסיבה זו רק אדריכלים, בעלי תעודה והכשרה רלוונטית יכולים לעשות זאת ולהתמודד עם האתגר הלא פשוט, אך המהנה.

מהו כולל במסגרתו תכנון אדריכלי?

תכנון אדריכלי הוא עסק למומחים כאמור. על התכנון אחראיים אדריכלים מנוסים ומיומנים שתפקידם העיקרי הוא להגשים חלום. עבודת התכנון נועדו להוציא לפועל את רצונותיהם של לקוחותיהם, בעלי אותם בתים פרטיים, משרדים או מפעלים ולעשות זאת תוך התייחסות למגבלות השטח והמבנה, לאישורים הנדרשים, להיתרים ולכל התכתיבים העולים וצצים תוך כדי תהליך התכנון.

שילוב נכון בין הרצונות, הצרכים ובין התנאים הקיימים הוא זה שיוביל לתוצאה הרצויה ויאפשר להוציא לפועל את אותו חלום. תכנון אדריכלי נועד למצוא את אותה דרך, בה ניתן יהיה לשלב בין החלום לבין המציאות, תוך מציאות פתרונות יצירתיים, מיוחדים וגם פונקציונאליים. כאשר מתכננים בתים פרטיים נדרשת לכך מיומנות מסוימות, וכאשר מתכננים, לעומת זאת, מפעלי תעשייה או משרדים, נדרשת מיומנות אחרת. מסיבה זו פנייה לאדריכל המתמחה בתכנון אדריכלי של אותו מבנה היא הכרחית, ולו כדי להגיע אל התוצאה הרצויה, אל אותו מבנה שיענה על הצרכים.

פנייה לשירותי תכנון אדריכלי מתחילה בתאום פגישה ראשונה, שבה מעלים את כל הצרכים. פגישה זו נועדה גם לבדוק את מידת ההתאמה בין בעל המקצוע ללקוח וכן את מידת הכימיה בין השניים. כימיה ותקשורת טובה הכרחיות לטובת הצלחתו של התהליך שכן האדריכל או האדריכלית נדרשים להבין לעומק את רצונותיו ואת צרכיו של הלקוח ובהתאם לבצע את התכנון הנדרש. כאשר הבנה זו באה לידי ביטוי בתכנון, מקבל הלקוח, בסופו של דבר, את המענה שלו הוא זקוק ואת בית חלומותיו או את מבנה העסק הנכון לו.

רק לאחר פגישה מקדימה זו אפשר לצאת לדרך, וכאן, למעשה, מתחילה עבודתו של האדריכל – הן מול הלקוח והן מול רשויות שונות לצורך קבלת היתרים ואישורים. לאורך כל תהליך העבודה נמצא האדריכל בקשר ישיר עם הלקוח ומשתף אותו בשלבי התכנון. בעת הצורך מבצע תיקונים ושינויים לצרכי התאמה וכך מתקדם שלב אחר שלב. רק בסיום התכנון ממשיכים לשלב הבא, הלא הוא שלב הבניה. גם בשלב הבניה עצמה לוקח חלק האדריכל באותו פרויקט ומוודא שתכנונו יוצא אל הפועל כהלכה.

חשוב מאד שהקבלן האחראי על הבניה נאמן לתכנון ופועל בהתאם לכל הנקודות שצוינו בו כדי להגיע לתוצאה הרצויה. ליווי האדריכל במסגרת שירותיו הוא קריטי לאורך כל שלבי הפרויקט, לרבות שלביה המתקדמים של הבנייה עצמה, שכן ליווי כזה מאפשר פיקוח מלא והיצמדות אל התכנון שבוצע.

מדוע תכנון אדריכלי חשוב כל כך ולשם מה צריך אותו?

תכנון אדריכלי מציב בפני האדריכל, האחראי על כך, לא מעט אתגרים ומחייב אותו לנקוט בצעדים שונים. אדריכלים מנוסים ומיומנים יידעו כיצד להתמודד עם האתגר וללוות את לקוחותיהם לאורך כל הדרך – משלב גיבוש הרעיון, הגדרת הצרכים והרצונות, ועד הוצאתם אל הפועל ומימוש התכנית. מביצוע שרטוטים והדמיות ועד מציאת חומרי גלם שישרתו זאת כהלכה.

לתכנון אדריכלי נכון ומדויק חשיבות רבה מאד. כאשר הוא נעשה כראוי מקבל הלקוח תמורה מלאה על ההשקעה ותכנית התפורה במדויק לצרכיו ורצונותיו. אדריכל מקצועי לומד, תוך כדי תהליך העבודה עם ומול הלקוח, ובמסגרת התכנון האדריכלי, מה הוא בדיוק רוצה וגם מה נכון ומתאים לו וגם לוקח בחשבון את התקציב העומד לרשותו. תכנון אדריכלי לזוג צעיר יהיה שונה מתכנון של בית עבור משפחה עם ילדים.

תכנון אדריכלי של מבנה המשמש כגלריה יהיה שונה מתכנון של מבנה המיועד לצרכי אחסון, למשל. הבנה נכונה של אופי המבנה והדרך שבה ניתן יהיה להגיע לכך, תוך התייחסות למצוא הצרכים הקיימים וגם חלומותיו של הלקוח, תאפשר לאדריכל לספק את הפתרון המתאים.

תכנון אדריכלי של אדריכל מקצועי ומנוסה הכרחי גם בשל סיבות נוספות. תכנון כזה דורש התעמקות רבה מאד בפרויקט עצמו על מנת למקסם אותו ולהתאים אותו למאפייניו הנקודתיים של השטח, כמו גם הנוף הסובב אותו. למגרש, היכן שיוקם המבנה, יש חשיבות רבה מאד בתהליך ותכנון אדריכלי נכון מתייחס גם לכך.

על האדריכל, עוד לפני ביצוע התכנון, לבדוק את עניין ההיתרים והתכניות הקודמות, אם היו כאלה, בשטח עצמו, להתייחס לסגנון הבנייה האופייני לאותו האזור וגם לתב"ע. עליו לקחת בחשבון את סגנון החיים של בני הבית, את הגיל, את העיסוק שלהם ואפילו באיזו איכות חיים הם מעוניינים. לכל אלה השפעה רבה מאד על התכנון והם נדרשים להילקח בחשבון כבר בשלבים הראשוניים של ההליך.

תכנון אדריכלי

כיצד תכנון אדריכלי של בית פרטי שונה מתכנונו של עסק?

תכנון אדריכלי מתייחס, כאמור, לתכנון מבנים מסוגים שונים, בין היתר בית פרטי או בית מגורים וגם בית עסק או משרד, למשל. ישנם הבדלים מהותיים בתכנון שני סוגים עיקריים אלה, הבאים לידי ביטוי לאורך כל שלביו של הפרויקט. הבית הפרטי שלנו נועד לספק לנו מענה לצרכים מסוימים, בעוד שהמשרד שבו אנו עובדים או העסק שלנו, נועד לספק מענה לצרכים אחרים.

יחד עם זאת, ישנו צורך אחד שמשותף לכל סוגי המבנים והוא פונקציונאליות. תכנון של בית פרטי וגם תכנון אדריכלי של משרד או עסק אחר חשוב שיהיה פונקציונאלי, כך שישרת בהצלחה את השוהים בו. לשם כך נדרשת הבנה מלאה של כל הצרכים וגם סגנון החיים או אופי העבודה. מבנה שהוא נוח למגורים ונוח לעבודה הוא זה שיתאים לנו ורק כאשר הוא כזה נוכל ליהנות בו מהתחושה הרצויה וגם מהאווירה שבה אנו מעוניינים. באשר לשוני בתכנון המבנים, כאן הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות.

בעוד שבית נועד לשרת משפחה אחת או קבוצה מסוימת בעלת מכנה משותף מובהק, משרד או עסק נועד לשרת אנשים שלעיתים הם זרים. בנוסף, בעוד שבית פרטי לא יהיה גדול כל כך, מבנה תעשייה או מבנה מסחרי כלשהו יכול להיות ענק. התכנון במקרה הזה מתייחס לגודל השטח הבנוי וגם לשטח המגרש ולוקח בחשבון את הסביבה עצמה, שאף היא משפיעה על התוצאה. בעוד שתכנון של בית פרטי יכול להיות יצירתי מאד, מסוגנן מאד ולקחת בחשבון טרנדים עיצוביים, תכנון של משרד או של בית עסק יהיה לרוב בעל קווים נקיים יותר.

האם ואיך מביא לידי ביטוי תכנון אדריכלי את רצונות הלקוח?

תכנון אדריכלי חייב לקחת בחשבון את רצונותיו של הלקוח כדי להגיע לתוצאה הרצויה. מכיוון שהלקוח הוא זה שצפוי לשהות באותו מבנה, חשוב שהמבנה המתוכנן יותאם לו כהלכה. ולכן, כבר במסגרת המפגש הראשון בין האדריכל לבין הלקוח, בוחנים לעומק את הצרכים הקיימים, וגם את רצונותיו ואת חלומותיו ובודקים האם וכיצד ניתן להוציאם אל הפועל. על המבנה המתכונן לספק מענה נקודתי לכל הצרכים, אך בו זמנית גם לקחת בחשבון נתונים מסוימים שכלל לא קשורים אליו.

כדי לקבל את כל האישורים וההיתרים הנדרשים לשם הבנייה, על הבית או על המשרד לעמוד בכמה כללים. אלה עשויים, לעיתים, להתנגש עם רצון הלקוח ועם האופן שבו הוא תופס את אותו מבנה. אדריכל מקצועי יידע כיצד לגשר על פערים אלה ולמצוא את שביל הזהב כדי לתכנן מבנה שמשלב בין השניים.

לכולנו יש פנטזיות באשר למבנה שבו אנו מעוניינים, ובייחוד כאשר מדובר במבנה לצרכי מגורים. יחד עם זאת, וכפי שאומרים: פנטזיות לחוד ומציאות לחוד, שכן פעמים רבות אותן פנטזיות לא תמיד ניתנות למימוש או שפועל, הלכה למעשה, אין באמת מספקות לנו את המענה המתאים ואת הנוחות הנדרשת.

יכולתו של האדריכל להתייחס לאותן פנטזיות, מצד אחד, אך גם להביא את הצורך בהצמדות אל הקיים או אל תנאי השטח והמציאות עצמה, כפי שהיא מכתיבה אותם, היא זו שהופכת את אותו אדריכל למקצועי מאד ולכזה שיידע לספק ללקוחותיו בדיוק מה שמתאים ונכון להם.

מה חשוב לשים לב לפני שמזמינים שירותי תכנון אדריכלי?

אם אתם מעוניינים להזמין שירותי תכנון אדריכלי חשוב מאד שתיקחו בחשבון כמה פרמטרים כדי לוודא שאכן פניתם לכתובת הנכונה. חפשו אדריכל או אדריכלית שמתמחים בתכנון המבנה שבו אתם מעוניינים ותנו דגש לאיכות, לניסיון וגם לרמת מקצועיות גבוהה.

בסופו של דבר אותו מבנה שיתוכנן וייבנה אמור לשרת אתכם למשך שנים ארוכות וחשוב שהוא יענה לכל הצרכים והדרישות. כדאי מאד, ולו כדי להתרשם מסגנון העבודה, לבדוק את תיק העבודות ולבחון פרויקטים שונים שבוצעו בעבר. זוהי הזדמנות גם לשמוע חוות דעת ובהתאם לקבל את ההחלטה הנכונה.

במקביל, מומלץ מאד לערוך סקר שוק, ללמוד את הנושא וגם להבין מהו בדיוק תכנון אדריכלי ומה נדרש מאותו אדריכל שבו בוחרים כדי לבצע את עבודתו כהלכה. אין הכוונה שתהפכו למומחים בתחום, אולם היכרות בסיסית והבנת תהליך העבודה בהחלט יעזרו לכם במציאת הכתובת הנכונה וגם בהתקדמותו של תהליך התכנון וגם תהליך הבניה.

זכרו, בנייה של בית או כל מבנה אחר היא פרויקט בפני עצמו, גם כאשר מדובר בבית קטן. תכנון מתחיל מאפס ובנייה אמורה להיצמד אל התכנון שבוצע. לכל אלה מקדימים תהליכים ראשוניים של הגדרת הצרכים והבנת הרצונות ואימוץ, לעיתים, טרנדים עיצוביים קיימים.

בחירה של אדריכל או אדריכלית למשימת התכנון מצריכה מכם סבלנות ובעיקר התייחסות לשני פרמטרים חשובים: מקצועיות וניסיון. על שניהם אסור לכם להתפשר ומוטב שתתנו דגש עליהם כבר בשלב הראשון של החיפוש כדי להבטיח את המענה המתאים.

ענת שמעוני זינגר, מעצבת פנים ואדריכלית, מציעה לכם שירותי תכנון אדריכלי ומביאה אתה ניסיון של שנים. עבודתה לוקחת בחשבון את צרכיו הייחודיים של הלקוח, כמו גם את הצורך בתכנון מבנה שיהיה פונקציונאלי וגם יפה. תודות לשירותיה המקצועיים תוכלו ליהנות ממבנה העונה על כל הצרכים, מבנה שהוא נוח וגם נעים.

לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 054-8026090
phone icon
WhatsApp chat
דילוג לתוכן