עיצוב מטבחים

בית » בלוג » עיצוב מטבחים

עיצוב מטבחים נכון הוא כזה שמשלב, ובאופן מושלם, בין הפונקציונאליות לבין הסטייל. המטבח הוא אחד החללים החשובים בבית בדרך כלל, ובייחוד כאשר מדובר בדיירים חובבי בישול ואפייה, המחוברים מאד אל העולם הקולינארי. בין אם זהו מטבח קטן בדירה שכורה של משפחה, ובין אם במטבח מרווח בבית צמוד קרקע יוקרתי, בכמה אמצעים ואלמנטים שונים, אפשר ליצור מטבח העונה במדויק על כל הצרכים ומציע גם סטייל נהדר התורם רבות לנראות הבית.

הסוד בעיצוב מטבחים הוא להגדיר את הצרכים, למצוא את בעל המקצוע המתאים, משמע מעצבת מטבחים, ולצאת לדרך עם כל הכלים הנדרשים כדי ליצור מטבח מסוגנן בבית, שמשרת כהלכה את הדיירים.

כאשר המטבח שלנו נוח ונעים אנו נהנים לבלות בו לא מעט שעות, נהנים לבשל וגם לאפות וחלקנו גם מנצלים את השטח עצמו לטובת אירוח חברים או בני משפחה. מטבח הוא הרבה יותר מהמקום שבו אנו מכינים את האוכל. המטבח הוא לב ליבו של הבית, עבור לא מעט אנשים, ובעיקר היכן שאנו מבלים זמן איכות משותף עם כל מי שאנו אוהבים.

עיצוב מטבחים

עיצוב מטבח – איך עושים את זה נכון?

עיצוב מטבח או תכנון מטבחים באופן כללי חייב להתבסס על כמה פרמטרים עיקריים, שהם אלה שיבטיחו את התאמתו של התכנון והתאמתו של העיצוב אל הצרכים הקיימים. מטבח מתאים הוא כזה שעונה על הצרכים השונים, אך כדי לעשות זאת חשוב להבינם במדויק תחילה ולדאוג להגדירם מראש כבר בעת הפגישה הראשונה עם המעצב או המעצבת האחראיים על עבודת התכנון והעיצוב עצמה. מי הם הדיירים בבית ומי הם המשתמשים העיקריים במטבח? כמה שעות ביום, בממוצע, מבלים אנשים אלה באותו מטבח וגם מה הם נוהגים לעשות בו? האם עיקר הפעילות במטבח היא אפייה? בישול? ארוחות משותפות? אירוח? ועוד.

ומה לגבי כלי העבודה במטבח, אילו כלי עבודה נדרשים לעבודה השוטפת במטבח? האם יש צורך במוצרי חשמל שונים על השיש, או כאלה שיש למצוא להם פתרונות אחסון מתאימים? ואם כן, כמה נקודות חשמל צריך והיכן כדאי למקם אותן? תשובות לשאלות חשובות אלו, תוך התייחסות נקודתית אל הצרכים, תעזורנה לעצב ולתכנן את המטבח כהלכה, כדי שיספק את המענה המתאים לאורך תקופה ארוכה.

מה חשוב לקחת בחשבון במסגרת שירותי עיצוב מטבחים?

שירותי עיצוב מטבחים מתאימים את הפתרונות אל הצרכים, כאמור, ונועדו לשלב בין הפונקציונאליות, הפרקטי, לסטייל וליופי. מטבח יכול להיות יפהפה, מעוצב כהלכה ומושקע מאד מבחינת הנראות שלו, ובו זמנית להיות גם נוח ונעים לעבודה. יחד עם זאת, ישנם בתים שבהם המטבח הוא רק "ליופי" וכמעט שלא נכנסים אליו ביום יום, וגם לא לצורך בישול ואפייה מטעמים שונים, לעומת זאת, ישנם בתים שהמטבח בהם הוא החלל המרכזי והחשוב ביותר, היכן שנפגשים יחדיו בני הבית, יושבים לארוחה, מבשלים, אופים וגם מארחים בני משפחה וחברים.

בהתאם למידת חשיבותו של המטבח בבית הלקוחות נקבע אופי העיצוב והקווים שישלטו באותו מרחב, כמו גם האלמנטים שייקחו בו חלק. מטבח שמשרת לא מעט את הדיירים חייב להיות נוח ונעים לעבודה וגם לספק את הפתרונות הנדרשים להם תוך כדי העבודה. מטבח שנועד לקשט את הבית יכול להיות מסוגנן ומושקע מאד מבחינת הנראות שלו, ופחות חשובה מידת הנוחות שבו. הבנת הצרכים ואופי השימוש באותו המטבח (אם יש או אולי אם אין כזה) תבטיח עיצוב מדויק שנכון לכל המשתמשים.

גם התקציב הוא נקודה נוספת שיש לקחת בחשבון במסגרת שירותי עיצוב מטבחים. עיצוב פנים מטבח הוא משימה לא קלה, שאחראיים עליה אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים. העלות עבור שירות זה נקבעת בהתאם לפרמטרים שונים, שהם עצמם קובעים את המחיר, לרבות מידת מורכבותו של אותו תכנון או אותו עיצוב מטבח.

לפני שיוצאים לדרך, כדאי מאד להגדיר את התקציב, שהוא זה שיגדיר את אופן וקצב התקדמות העבודה. במסגרת הגדרת התקציב חשוב להתייחס הן לעבודת העיצוב עצמה והן להוצאות הכרוכות בגין רכישת כל אותם אלמנטים הנדרשים בעקבות שדרוג המטבח או עיצובו ותכנונו המחודש.

לצד התקציב וגם הצרכים, חשוב גם לבדוק את הבית עצמו, את האופן שבו הוא מעוצב, יחד עם הסביבה כולה. ובנוסף, כדאי לבחון גם טרנדים עיצוביים קיימים. עולם העיצוב משתנה ומתפתח בכל עת. בכל שנה אנו מגלים טרנדים עיצוביים חדשים, הרלוונטיים למטבחים, טרנדים המושפעים רבות מהמציאות של ימינו.

בתקופות בהן אנו שוהים לא מעט זמן בביתנו ומחפשים דרכים לנצל את החללים שבו כהלכה, מתבקש כי גם המטבח עצמו יענה לנו על הצרכים ויהיה חלל מתאים לבלות בו לאורך שעות היממה. טרנדים עיצוביים שונים נשענים בדיוק על זה ויחד עם קווים עיצוביים מרהיבים, המאפיינים אותם, ניתנים לשילוב כמעט בכל בית ובכל מטבח.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שמה טוב ונכון לאחד איננו בהכרח מתאים לאחר. ולכן, גם אם נראה מטבחים מרהיבים בבתיהם של אחרים, עלינו לבדוק תחילה מה נקודתית אנחנו צריכים. הרצוי מול המצוי הוא נקודה שיש לקחת בחשבון וגם אם יש בדמיוננו עיצוב מסוים, אין הוא בהכרח הנכון לנו.

כבודם של הטרנדים במקומם מונח והם בהחלט יכולים להוות מקור להשראה, אולם חשוב שנבין כיצד הם יכולים להשתלב בעיצוב המטבח שלנו ולהביא אתם את אותם חידושים וסטייל שבהם אנו חושקים. מעצבת מטבחים מנוסה תדע כיצד לקחת את היתרונות הרבים שמביאים אתם אותם טרנדים ולנצל אותם לטובת עיצוב שהוא פונקציונאלי ומותאם לנו באופן המדויק והנכון ביותר.

כיצד תכנון מטבחים תורם לעיצוב הכולל של הבית?

המטבח הוא חלק בלתי נפרד מהבית עצמו. הוא יכול להיות חלל פתוח והוא יכול להיות גם חדר סגור, כך או כך, הוא מהווה חדר חשוב ומרכזי מאד בבית שאופן עיצובי מצריך התייחסות לעיצוב הבית כולו. כל חדרי הבית מעוצבים לרוב בהתאם לקו עיצובי אחיד, והדבר נכון גם לגבי המטבח. כאשר הבית כולו מעוצב בסגנון מודרני, על המטבח שלנו להיות מעוצב בסגנון זהה. כאשר הקו העיצובי השולט בבית הוא כפרי וטבעי יותר, כך צריך להיות גם במטבח.

תכנון מטבחים שנעשה בצורה נכונה ומדויקת ישפיע רבות על התחושה שלנו בבית וגם על העיצוב הכולל, ובייחוד כאשר המטבח פתוח וניתן לראות אותו מכל חדר. השקעה בעיצוב המטבח ובחירה נכונה של שלל האלמנטים הדקורטיביים שייקחו בו חלק ישפיעו רבות על האופן שבו אנו מתנהלים במטבח ובבית עצמו וגם חשים בו.

מטבח שמאפשר זרימה נכונה של תנועה, התנהלות קלילה ונעימה וגם מציע לנו את כל הפתרונות שאנו זקוקים להם, כמו כלי עבודה, רהיטים, מרחב שהוא גדול ומרווח לנו מספיק ועוד, הוא חדר שמתכתב עם הצרכים שלנו ואם עבודת העיצוב שלו טובה, גם מתכתב עם כל השאר.

לא ניתן להפריד בין חדרי הבית כשמעצבים אותו וחשוב להתייחס לכל האלמנטים הלוקחים חלק בכל החדרים כשבאים לעבודת עיצוב המטבח. הדבר נכון גם הפוך, כאשר מתכננים את הבית ורוצים לקבוע קו עיצובי תוך התייחסות לדרישות הדיירים בכל הקשור לשימוש במטבח.

האם עיצוב פנים מטבח קטן שונה מעיצובו של מטבח גדול ומרווח?

אחד הפרמטרים המשפיעים רבות על עיצובו של חלל הוא הגודל שלו. חלל קטן יהיה בעל אופי מסוים וידרוש התייחסות מסוימת, בעוד שחלל גדול ומרווח ידרוש התייחסות אחרת. ולכן, עיצוב פנים מטבח קטן יהיה שונה לחלוטין מעיצובו של מטבח גדול שכן לכל אחד אופי אחר וכל אחד יכול לענות על הצרכים באופן שהוא קצת שונה.

גודל החלל בשני המקרים הוא זה שמכתיב את סגנון העיצוב וגם את הקו העיצובי השולט ובחירתם של כל האלמנטים שייקחו בכך חלק נקבעת בהתאם לגודלו של השטח כמובן. עיצוב מטבחים קטנים יכלול לרוב שימוש בצבעים בהירים כדי לשוות לחלל כולו מראה מרווח וגדול יותר מכפי שהוא בפועל. לעומת זאת, עיצוב מטבחים גדולים ומרווחים יכלול שימוש בכל צבע שרוצים, ללא הגבלה, כל עוד הדבר תואם לקו העיצובי שנבחר ולאווירה שבה מעוניינים.

במטבחים גדולים מאד ייתכן וייעשה שימוש במחיצות שונות או בהגדרה מסוימת של אזורים כדי לאפשר אינטימיות ונוחות. במטבחים קטנים הגישה לכל אזור במטבח היא קלה ונוחה, ולכן לא תדרש חלוקה. מכיוון שמטבח קטן כולל שטחי עבודה מצומצמים מאד, יחפשו המעצבים פתרונות נוספים, שיכולים אף הם לשמש כמשטחי עבודה נוחים.

למשל אי קטן או אפילו דלפק, שאותו אפשר להוסיף למטבח שיוכל לשמש הן כמקום לעבוד עליו והן כמקום לאכול בו. באשר לפתרונות אחסון, כאן הדבר יצריך יצירתיות רבה. במטבחים קטנים פתרונות האחסון הקיימים מעטים מאד ולעיתים כלל לא בנמצא. יחד עם זאת, פתרונות אחסון נחשבים להכרחיים מאד בכל בית ועל אחת כמה וכמה במטבחים שמשתמשים בהם לא מעט ביום יום וגם בסופי השבוע.

במקרה של עיצוב פנים מטבח קטן או תכנונו של מטבח בעל שטח מצומצם, ייתכן וייבחר ארון קטן, הצמוד אל המטבח או ישולבו בו פתרונות אחסון ייעודיים המספקים מענה מיוחד לחללים קטנים. במטבח גדול ומרווח ניתן יהיה לשלב, בדרך כלל, כמה פתרונות שרוצים שמציעים נוחות רבה וחללי אחסון פונקציונאליים וחכמים.

עיצוב מטבחים מצריך התייחסות גם למקום שבו אוכלים. במטבחים גדולים נוכל לשלב גם פינת אוכל, שולחן אוכל או אפילו להשתמש באותו אי שנועד לעבודה כשולחן אוכל, שאפשר לשבת סביבו. במטבחים קטנים הדבר פחות אפשרי ונצטרך לחשוב איזה פתרון אנו מוצאים, בין אם במטבח עצמו ובין בחללים הסמוכים אליו, שיספק את המענה לכך ויציע גם נוחות רבה.

שולחנות מתקפלים, למשל, בהחלט יתאימו למטבחים קטנים, וניתן יהיה להשתמש בהם בעת הצורך או לקבל אותם בצד או אף להצמיד אל הקיר כשהם אינם בשימוש. בכל מקרה, כדאי מאד לבחון את הפתרונות האפשריים, לבדוק אילו מהם מתאימים יותר ואילו פחות וגם כיצד הם משתלבים לצד האלמנטים הדקורטיביים שנבחרו לאותו חלל במסגרת תהליך העיצוב.

לאיזה בעל מקצוע עלינו לפנות כשאנו זקוקים לשירותי עיצוב מטבחים?

אם אתם בונים בית חדש או משפצים קיים וחשוב לכם שהמטבח שלכם יענה לכם על כל הצרכים, זה הזמן להזמין שירותי עיצוב מטבחים. שירותי עיצוב פנים מטבח וגם תכנון מטבחים מוצעים כיום על ידי מעצבים מנוסים ומיומנים, בעלי הכשרה רלוונטית.

ענת שמעוני זינגר, אדריכלית ומעצבת פנים, מציעה בין היתר גם שירותי עיצוב מטבחים בהתאמה מלאה, תוך התייחסות לכל צרכיו של הלקוח ובשילוב של קווים עיצוביים מרהיבים, ההופכים את החלל עצמו למושקע ויפה יותר. ניתן לעצב בעזרתה מטבחים בסגנונות עיצוב שונים וליהנות מפתרון בהתאמה מלאה.

לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 054-8026090
phone icon
WhatsApp chat
דילוג לתוכן