אדריכלות

בית » בלוג » אדריכלות

מהי אדריכלות?

אנו מוקפים מכל עבר במבנים מסוגים שונים, עיצובים שונים וכאלה המספקים מענה לצרכים שונים ולמעשה – לא יכולים כלל להעביר את חיינו מבלי שנהיה תלויים במבנה אחד, לפחות, שישמש לנו כבית (או משרד, לעיתים). המבנה, מסוגנן ומושקע ככל שיהיה, חייב לשרת אותנו כהלכה, ומעבר להיותו יפהפה ואסתטי למראה, עליו להיות גם פונקציונאלי למשך תקופה ארוכה. תכנונו של מבנה הוא עיקר עיסוקו של האדריכל או עיסוקה של האדריכלית, המקבלים את הכשרתם הרלוונטית בלימודי תואר גבוהים במסגרות השונות בארץ או בחו"ל וכך רוכשים את כל הכלים הנדרשים להם, כדי שיוכלו לעסוק בכך בעתיד. עיצוב אדריכלי הוא משימה מאתגרת המצריכה תשומת לב לכל פרט ופרט, יצירתיות כמובן ובעיקר יכולת הקשבה וכימיה טובה. היכולת להבין את הצד השני, את הלקוח, ואת הצרכים השונים שלו, כדי לספק לו, בסופו של הליך, מבנה ראוי למגורים או לעבודה היא הכרחית והיא זו שיכולה לעשות את כל ההבדל בין מבנה נכון לבין כזה שפחות.

מה כוללים שירותי אדריכלות?

כאשר אנו מדברים על שירותי אדריכלות או עיצוב אדריכלי אנו מתכוונים למכלול של פתרונות תחת קורת גג אחת, המשפיעים, בין היתר, על הסביבה ועל האנשים שבה. אדריכלית או אדריכל יכולים לקחת חלק במגוון רחב של פרויקטים, פשוטים או מורכבים, כמו: תכנון של בתים פרטיים, תכנון גורדי שחקים ומבנים שנדמה שמגיעים כמעט עד השמיים, תכנון שדות תעופה, בתי מסחר למיניהם ועוד ועוד, כל זאת על מנת להתאים את אותו מבנה למציאות שבה חיים ולצרכים הקיימים, הקבועים והמשתנים. שירותי אדריכלות כוללים דו שיח שאיננו פוסק, המתייחס לפן הוויזואלי של המבנה ושל הסביבה שבה הוא קיים, ולפן הפונקציונאלי שאותו מבנה אמור לספק.

עבודתם של האדריכלים באה לידי ביטוי בהיבטים שונים הקשורים למבנה אך מסתכמת, בסופו של דבר, בתכנון המבנה עצמו. על סמך התכנון, הכולל התייחסות לנקודות שונות וחשובות במבנה, יכול לצאת לדרך שלב הבנייה, שהוא השלב הסופי. כך מעבירים הלכה למעשה את התכנון אל השטח ומוציאים את המבנה משלב שרטוטי בלבד לשלב של בנייה ושימוש בכל חומרי הגלם הנדרשים לשם כך. עבודת התכנון מצריכה מאחוריה חשיבה רבה מאד ונקודות רבות להתייחסות כדי לייצר מוצר סופי (תכנון המבנה) שהוא מדויק וגם מתאים. יש לקחת בחשבון את מאפייני הסביבה, מאפייני הרחוב, נתיבים שונים, תאורה, מדרכות ועוד (כשמדובר במבנים ציבוריים למשל), וגם צרכים קיימים או משתנים (ועתידיים) של הדיירים (כשמדובר במבנה שנועד למגורים).

מה ההבדל בין שירותי אדריכלות לעיצוב פנים והאם ואיך משלבים בין שניהם?

שירותי אדריכלות

עיצוב אדריכלי ועיצוב פנים הם שני מקצועות שונים, אך כאלה שבהחלט גם קשורים זה בזה ואפשר לשלב ביניהם. אדריכלית או אדריכל יהיו בדרך כלל בעלי תואר אקדמי באדריכלות, תואר שניתן על ידי מוסד לימודי המוסמך לכך (בארץ או בחו"ל), ואילו מעצבי פנים יחזיקו ברשותם תעודת לימודים, שאותה קיבלו בסיום הקורס (כיום ניתן גם ללמוד לימודי עיצוב פנים במסגרת תואר אקדמי). ולכן, השירות שיוצע על ידי כל אחד מהם יהיה רלוונטי לתחום שאותו למד, למעט במקרים בהם מציעים האדריכלים גם שירותי עיצוב פנים, בנוסף לתכנון המבנה.

בעוד ששירותי אדריכלות מתמקדים במבנה עצמו, בחלקו החיצוני, במערכות שבו, בפתחים ובחלק ההנדסי, לעיתים, שירותי עיצוב פנים, המוצעים גם הם לעיתים על ידי אדריכל או אדריכלית, מתמקדים בחלקו הפנימי של המבנה, בין אם זה בית מגורים ובין משרד או כמה משרדים. אדריכלית תוכל, למשל, לתכנן מבנה חדש לגמרי וגם לבצע תכנון פנימי של מבנה קיים ושינויים נדרשים. מעצבת פנים, לעומתה, תוכל לתכנן שיפוץ של מבנה קיים ולשנות את מיקומן של המערכות השונות שבו, אך לא לתכנן מבנה חדש לגמרי, כפי שמוצע במסגרת שירותי אדריכלות.

כיצד מוצאים אדריכלית מתאימה?

לאדריכל או לאדריכלית תפקיד חשוב מאד בכל הקשור להקמת מבנה חדש או ביצוע שינויים במבנה קיים, ולכן מתבקשת בחירה נכונה ומדויקת של בעל או בעלת המקצוע. יש סוגים שונים של שירותי אדריכלות, ביניהם אדריכלות של בתים פרטיים, אדריכלות של מבנים ציבוריים, אדריכלות שמתמקדת ביוקרה וגם אדריכלות הכוללת התייחסות אל הנוף ואל הגינה. כאשר מחפשים אדריכלית מתאימה חשוב תחילה להגדיר את הצרכים ולהבין לשם מה זקוקים לה. חשוב מאד להגדיר מראש את התקציב, שאותו מוכנים להקצות לטובת הפרויקט, ולקחת בחשבון גם אילוצים אפשריים. אדריכלית מקצועית וטובה היא כזו שיודעת כיצד להתנהל נכון בשטח בהתאם לתכתיבים שונים, לרבות תקציב, אך גם מצליחה להנחות את הלקוח שמולה כיצד עליו להגדיר כהלכה את אותו תקציב (שכן לעיתים יש פערים גדולים בין המצוי לרצוי).

מעבר לכך, מומלץ מאד לדאוג לבדוק תיק עבודות והוכחות בשטח על מנת להתרשם מאיכות העבודה של אותה אדריכלית, מסגנון תכנונה וגם ממידת שביעות רצונם של לקוחות קודמים. אם זקוקים לשירותי אדריכלות לשם בניית בית פרטי, כדאי להתמקד בחיפוש אחר אדריכלית המתמחה בכך. אם מעוניינים בבנייה של בית יוקרה, אדריכלית שמאחוריה תכנון של בתים בסגנון כזה, היא הכתובת הנכונה. כמובן שכדאי גם להתייחס למקום שממנו עובדת אותה אדריכלית ביחד למקום שבו צפוי לעלות הפרויקט. על האדריכלית להיות נגישה וזמינה ולעבוד בצורה נכונה מול אנשי מקצוע ורשויות רלוונטיות לאותו אזור. אדריכלית שמתגוררת רחוק מדי, תתקשה לעשות זאת, ואילו אחת קרובה תוכל לבצע את המשימה בצורה נכונה.

שירותי אדריכלות מצריכים יצירתיות רבה, היכולת להבין את צרכי הלקוח ולספק לו את הפתרון המדויק. ענת שמעוני זינגר, מעצבת פנים ואדריכלית, מציעה לכם שירות אישי, בהתאמה מלאה, כדי שתוכלו ליהנות ממרחב פרטי או עסקי בדיוק כמו שאתם רוצים. לפרטים נוספים אודות שירותי האדריכלות, אתם מוזמנים ליצור קשר בטלפון 054-8026090

 

לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 054-8026090
phone icon
WhatsApp chat
דילוג לתוכן